MarktvisiesPremium

SUIKERGEBRUIK INPERKEN OM SMAKEN BETER TE LATEN UITKOMEN

Visie mof Yann Brys op toekomst patisserie

Yann Brys, Meilleur Ouvrier de France, heeft in een relatief korte tijd een uitgebreid palmares verzameld, langs vele sterrenzaken en patisseriehuizen. De gerenommeerde patissier heeft een voorliefde voor citroen en is vandaag creatief directeur bij Maison Dalloyau. Hij raadt collega's aan om altijd op zoek te gaan naar de perfecte balans tussen verschillende smaken en hierbij het gebruik van suiker in te perken.

 Smaken doseren en niet te veel suiker

“Een creatie moet trouw blijven aan de initiële smaak of smaakcombinatie die je wilt doen uitkomen", verduidelijkt Yann Brys. “Of het nu vanille, citroen, chocolade of noten zijn, je mag ze niet verdrukken door te veel smaken bij elkaar te voegen. Een tweede belangrijk aandachtspunt is het gebruik van suiker in een receptuur. De balans moet kloppen! Veel patissiers gebruiken te veel suiker, zodat ze de smaak van het belangrijkste ingrediënt 'verbranden'. Bij Dalloyau wordt er al bijna dertig jaar aandacht besteed aan het minder kwistig omgaan met suiker. Je moet weten dat de smaakbeleving van personen verandert in de loop van de tijd, iets waar ik vroeger minder aandacht aan besteedde. Een Paris-Brest of een Saint-Honoré met het recept en de werkwijze van pakweg vijftien jaar terug smaakt vandaag helemaal anders dan toen. Smaak en textuur zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden en ik raad aan om regelmatig te proeven,ook op verschillende tijdstippen. Een verrassend resultaat soms."

Voorliefde voor citroen

Gevraagd naar zijn favoriete smaak, kiest Yann Brys zonder twijfelen voor citroen. “Meer bepaald citroenen uit Menton. Ik hou van producenten die met passie hun product respecteren en cultiveren. De fraîcheur die deze citroenen hebben qua aroma en smaak, heb ik meerdere malen gebruikt in nieuwe creaties en in mijn MOF-proef. Ik ben gefascineerd door de perfecte balans van aciditeit en zoetheid die je kunt terugvinden in een geslaagde citroentaart."

Inspiratie

Yann Brys haalt heel veel inspiratie uit de designwereld. “Inspiratie is een organisch proces. Veel vormen vind ik terug in designstudio's, architectuur, meubels, borden, decoraties, lifestyle … Dat koppelen aan en herinterpreteren van terugkomende klassiekers uit de patisserie biedt een waaier van creatieve mogelijkheden. Millefeuille, Savarin, Fraisier, St.-Honoré …"

 

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Gerelateerde artikels

Exclusief interview met Jean-michel perruchon

We konden Jean-Michel Perruchon strikken in Parijs, tussen zijn talloze reizen en gastcolleges. 30 jaar ononderbroken aan de top staan als ambassadeur van de patisserie kan niet anders vertaald worden in een overzicht, trends en aandachtspunten. Onze sector staat onder druk en enkel geschoolde vakmensen zullen overleven in de jungle tussen veeleisende consu­menten, vluchtige socialmediarecensies en de mondialisering van de ‘Franse’ patisserie.

Culinair expert Stefaan Daeninck geeft tips voor food professionals die meer plantaardig willen koken

De vraag naar plantaardige gerechten stijgt jaar na jaar, ook in catering, grootkeukens en bedrijfsrestaurants. Hoe speel je daar als food professional concreet op in, zonder je hele keuken te herzien? Op vraag van GAIA deelt culinair expert Stefaan Daeninck zijn visie en tips.

Interview Geert Ally - CEO Meat&More

Wat maakt een slagerijafdeling in een supermarkt succesvol? Waar moet ze rekening mee houden tegenwoordig? Niemand beter dan Geert Ally kan onze vragen beantwoorden.

Brood opnieuw positief onder de aandacht bij consumenten & bakkers

Het imago van brood stond de afgelopen decennia onder druk. Toch blijft brood, zeker de volkorenvarianten, perfect passen binnen een gezond, duurzaam en lekker voedingspatroon. Onder het motto ‘Brood, goed verhaal’ werkt het Instituut Brood & Gezondheid vzw (IB&G) al jaren samen met het Nederlands Bakkerij Centrum (NBC) aan campagnes om brood opnieuw positief in de kijker te zetten. Kathou Wagemans van IB&G licht toe hoe de broodsector zich via gerichte communicatie, educatie en samenwerking opnieuw positioneert in het voedingslandschap.

Print Magazine

Recente Editie
06 november 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine